Když se pes promění v králíka, co Vám tím říká?

Proč si psi labužírují na pasece? Je třeba zbystřit?

Pojídání stébel trávy u psů není nijak neobvyklá činnost i přesto, že milují hlavně poctivý BARF e-shop. Konzumace stébel trav, hlavně mladých výhonků, má u psů obvykle hned několik důvodů. Snaží se nám tím ale něco naznačit? Chybí jim něco ve stravě? Pojďme se podívat na nejčastější důvody. Panika z případného zvracení může jít ve většině případů stranou. Pravé důvody se mohou lišit, ale chování je často přirozené.

Psí zažívání je sice připraveno na příjem kvalitního masa, ale rostlinná strava by nikdy neměla chybět. I proto máme v naší nabídce komplety, které zajistí vyváženost stravy bez dalších starostí. Zažívací trakt psa je biologicky připraven až na 30% skladbu stravy rostlinného původu (20 % BARF komplety, 30 % BARF mlsky). Ta obvykle v jídelníčku dodává minerály, proteiny i vitamíny a celkově podporuje správnou funkci střev.

Vědci z kalifornské univerzity ve výzkum - psi a kočky - žraní trávy potvrdili, že se jedná o přirozené chování i u nedomestikovaných masožravců. V obsahu žaludku vlků a pum našli kolem 2 % rostlinné stravy až u 74 % vzorků.

Běžně se tak setkáváme se psy, kteří spolu s páníčkem velmi rádi zahradničí. Vedle okusování stébel trávy, často i mnohem rychleji než my, sbírají i jiné plody. Od třešní přes maliny, až po běžné trávy, to bere pes jako zpestření i zábavu.

Traviny však často vyvolávají zvracení a chovatelé si tak pokládají mnohé otázky:
- chce nám pes něco naznačit?
- je mu špatně?
- chybí mu v jídelníčku nějaké živiny?

Pokud pes trávu konzumuje v rozumné míře, zakazovat mu to rozhodně nemusíme. Buďme bez obav. Málokdy pes sáhne po jedovatých rostlinách, neboť pro domestikovaná zvířata nemají "vábnou chuť". Pokud jsme si jistí, že tráva nebyla chemicky ošetřena, můžeme být naprosto v klidu, i když očekáváme následné zvracení.

Snad nejdiskutovanějším důvodem totiž bývá tzv. čištění.

Už jste určitě slyšeli: “Bude pršet, pes žere trávu.” Jednoduše se vlivem změnou tlaku může projevit změna i v zažívání a pes tak náhlé překyselení řeší instinktivně zeleným pomocníkem. Dlouhá stébla psovi snadno vyvolávají zvracení. To psi velmi dobře vědí a v případě břichabolu se jdou “napást.” Touto rychlou metodou uleví žaludku a potíže tak mohou odeznít mnohem rychleji.

S pastvou se ale můžete setkat i u psů, kteří žádnými zažívacími potížemi zrovna netrpí. Mnohé výzkumy potvrdily, že se okusování trávy snadno stane také hrou, resp. možností, jak na sebe upoutat pozornost. Někdy se může stát i součástí stereotypního chování.

Nepodceňujme tedy volný čas našich chlupáčů a věnujme pozornost vedle kvalitní masité stravy také dostatku zábavného programu.